Jazz na Rogatkach

PRZEMEK RAMINIAK QUARTET
Koncert w ramach promocji płyty LOCOMOTIVE

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

Klub „DELTA” filia MOK Szczecin
ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
13 marca 2016 r. (niedziela) godz. 17:00

 


BILETY w cenie 20 ZŁ do nabycia
www.bilety.fm
rezerwacja: Klub „Delta” tel. 91 4647923
rezerwacja: ZSJ tel. 607 421254

PRZEMEK RAMINIAK QUARTET
Przemek Raminiak - instrumenty klawiszowe
Jakub Skowroński- saksofony
Bartosz Kucz - gitara basowa
Adam Czerwiński - perkusja
 

Koncert w ramach cyklu Jazz na Rogatkach promujący nowy album grupy - ”Lokomotive”. Przemek Raminiak, pokazuje nowe oblicze, sięgając w obszary jazzu elektrycznego. Premiera pierwszej płyty kwartetu miała miejsce w kwietniu 2015 r. w radiowej ”Trójce”.
Przemysław Raminiak lider zespołu, pianista, kompozytor, aranżer jazzowy. W 1977 roku. Był współzałożycielem tria RGG, z którym występował przez prawie piętnaście lat, nagrywając pięć wysoko cenionych albumów. Jego melodyjne kompozycje i zamiłowanie do nastrojowych klimatów ukształtowały brzmienie zespołu. W 2015 roku zadebiutował płytą Locomotive nagraną z własnym Przemek Raminiak Quartet.
Urodził się w Gorzowie Wlkp. i tam w wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Pochodzi z artystycznej rodziny, jego matka jest plastykiem, a ojciec muzykiem. Jak sam wspomina - „W mojej pamięci na zawsze pozostaną obrazy i dźwięki biesiad, które odbywały się w moim rodzinnym domu. Podczas takich spotkań, jeszcze jako szkrab, skradałem się pod kuchenny stół, by posłuchać wspólnego muzykowania moich rodziców i ich przyjaciół”. Po kilku latach został zmuszony zmienić instrument na klarnet - „Nie wiem, czy można mówić tu o przeznaczeniu, ale odkąd poniekąd pianino zostało mi odebrane, zapragnąłem go jeszcze bardziej. Ćwiczyłem więcej niż kiedykolwiek wcześniej, z jeszcze większym zaangażowaniem” - wspomina Przemek Raminiak.

Debiutował jako klarnecista w Kapeli u Zbycha prowadzonej przez jego ojca Zbigniewa Raminiaka i jako saksofonista gorzowskiego Big Bandu. Kontynuując edukacje muzyczną wrócił do ukochanego fortepianu. Był to absolutnie punkt zwrotny w jego edukacji, karierze i życiu.

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. Im. Fryderyka Chopina w Warszawie (profil jazzowy w klasie Andrzeja Jagodzińskiego) oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, ukończonej z wyróżnieniem. Tam poznał młodych muzyków: Krzysztofa Gradziuka i Macieja Garbowskiego, z którymi wspólnie założył RGG Trio. Trio stało się jednym z czołowych zespołów jazzowych w Polsce, nagrał pięć albumów i zdobył wiele nagród, m.in.: I Nagrodę na Bielskiej Zadymce Jazzowej (2003), Nagrodę Publiczności i II Nagrodę 27. Internacionale Festival de Jazz de GETXO (Hiszpania, 2003) oraz Klucz do Kariery podczas Gorzów Jazz Cellebration (2003). Album Unfinished Story - Remembering Kosz (2007) został uznany Polską Jazzową Płytą Roku 2007 według dziennika "Rzeczpospolita" i rozgłośni Jazz Radio oraz Albumem Roku w kategorii Jazz Instrumentalny (Kameralny) w konkursie Nagrody Polskich Melomanów 2007. Indywidualnie Przemek Raminiak jest laureatem II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy (Słupsk, 2003)
Wyróżniony statuetką SUKCES przyznawaną przez Klub Rotary (Gorzów, 2008) i Motylem - Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2009).
Jest autorem muzyki do musicalu Leonard i spektaklu Krwawe Gody (2005) wystawionych przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. (2001).
Współpracuje z artystami najwyższego formatu jak Krystyna Prońko, Monika Kuszyńska, Mietek Szcześniak, Jan ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski.

W 2015 roku założył Przemek Raminiak Quartet (Przemek Raminiak - instrumenty klawiszowe, Jakub Skowroński – saksofon, Bartosz Kucz - bas, Frank Parker - perkusja), z którym nagrał pierwszą w pełni autorską płytę pt. LOCOMOTIVE. Podczas koncertu w Szczecinie na perkusji zagra doskonały muzyk Adam Czerwiński.
Marek Niedźwiecki promując album Locomotive w Polskim Radiu powiedział: „warto powalczyć, bo to piękny jest jazz…”

„Po włączeniu płyty i pierwszych dźwiękach tytułowego Locomotive wiemy już, że będziemy mieć do czynienia z zupełnie inną muzyką, niż ta, do której przyzwyczailiśmy się słuchając Raminiaka z RGG. [...] Wybrzmiewa muzyka radosna, funkowa, czasem wręcz jazzrockowa. Co ciekawe, choć jedną trzecią płyty stanowią utwory balladowe, a wieńczy ją, wyróżniający się, zagrany solo przez lidera nastrojowy utwór Miss Dee, to po przesłuchaniu wszystkich nagrań ma się jednak wrażenie mocno energetycznego klimatu całości. Zasługa to przede wszystkim sposobu gry perkusisty Franka Parkera. Również saksofonista Jakub Skowroński lepiej prezentuje się w utworach szybszych niż w spokojnych nutach Falling i Dawn. Skład zespołu uzupełnia basista Bartosz Kucz." pisze w recenzji płyty Krzysztof Komorek – „JazzPress".

Więcej na:
www.facebook.com/jazznarogatkach2016

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin
www.zsj.com.pl

Klub „DELTA” filia Miejskiego Ośrodka Kultury Szczecin Dąbie
Ul. Racławicka 10, 70-811 Szczecin Dąbie
www.delta.pl


WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN